W pracowni mogą przebywać studenci po uzyskaniu zgody opiekuna i w jego obecności. Obowiązuje zasada korzystania zawsze z tych samych miejsc oraz obowiązek utrzymania ładu i czystości w pracowni.
Wstęp do laboratorium dla osób postronnych powinien być ograniczony do niezbędnego minimum.
Przed przystąpieniem do wykonania doświadczenia chemicznego studenci muszą się dokładnie zapoznać z opisem jego przebiegu oraz kartą charakterystyki używanych substancji.
Ćwiczenia należy przeprowadzać z zachowaniem wskazanych przez prowadzącego asystenta środków ostrożności tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych. Wykonywanie kolejnych elementów ćwiczenia, uruchomienie przyrządów może nastąpić tylko na polecenie asystenta prowadzącego zajęcia.
Naczynia z chemikaliami należy zaraz po użyciu zamknąć właściwym korkiem.
Nie wolno dopuścić do pomieszania chemikaliów.
Każde uszkodzenie sprzętu, szkła musi być zgłoszone opiekunowi.
Nie wolno wrzucać do zlewów stłuczonego szkła i substancji stałych – może to spowodować zapchanie przewodów kanalizacyjnych.
Nie należy wrzucać do koszy resztek niebezpiecznych substancji, ale zbierać je do pojemników przeznaczonych na ten cel.
Nie wolno wynosić z pracowni żadnych odczynników chemicznych.
Podczas wykonywania ćwiczeń w pracowni chemii klinicznej zobowiązuje się studentów do ścisłego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa.
Pamiętaj, że prawie wszystkie substancje w pracowni chemii klinicznej należy traktować jako mniej lub bardziej szkodliwe. Nie wolno smakować czy wąchać badanych substancji oraz stosowanych odczynników.
Pracownia chemii klinicznej jest pracownią, w której przy wykonywaniu doświadczeń może wystąpić szczególnie dużo zagrożeń – dlatego należy zachować zwiększoną ostrożność. Niedostateczne zaznajomienie się z przyrządami i właściwościami substancji, z którymi się pracuje, każda nieuwaga może spowodować nieszczęśliwy wypadek.
Szczególną ostrożność należy zachować przy pracach z substancjami żrącymi (np. stężone kwasy i zasady ) – gdyż może dojść do poparzeń, zniszczenia odzieży
W czasie wykonywania jakichkolwiek prac w kontakcie z odczynnikami chemicznymi należy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie oczu – stosować okulary ochronne.
Nie należy wykonywać ćwiczeń w brudnych naczyniach.
Ćwiczenia należy wykonywać zgodnie z zaleceniami procedury postępowania i asystenta.
Nie wolno używać uszkodzonych przyrządów, nadtłuczonych lub pękniętych naczyń szklanych czy plastikowych.
Ćwiczenia z substancjami, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia
i niebezpieczne należy wykonywać pod wyciągiem na polecenie i według instrukcji asystenta.
Zabronione jest używanie naczyń laboratoryjnych jako przedmiotów służących
do picia. Zabronione jest także spożywanie posiłków w pracowni chemicznej.
Przy opuszczeniu miejsca pracy, należy go uporządkować, pamiętając o umyciu rąk po zakończonej pracy.
W czasie zajęć telefon powinien być wyciszony. Jeśli telefon lub inne urządzenia elektroniczne stanowią pomoc dydaktyczną (np. jako kalkulator lub do poszukiwania informacji w Internecie) mogą być używany jedynie na wyraźne wskazanie prowadzącego zajęcia.
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy użycie telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sprawach prywatnych jest niezbędne w trakcie trwania zajęć, konieczne jest uzyskanie zgody prowadzącego zajęcia oraz czasowe opuszczenie sali, w której odbywają się zajęcia.
Niestosowanie się do tych zasad może skutkować wyproszeniem z zajęć i brakiem ich zaliczenia.